Rulaõhtu Haiglas

Rulafilmide õhtu Haiglas.
Antti Sinitsyn

12. novembri õhtupoolikul kogunes arvestatavas koguses inimesi Haigla rulaparki, et osa võtta selle aasta rulafilmide esilinastusest. Projektoriga näidati valgele linale koguni kolme videot: “KINO”, “Kuldtartu” ning “RULKER”. Meeleolu hoidis üleval soe tee ning Walteri balloonide armee. Lisaks pakkusid valguskuma ning romantikat üle pargi laiali jaotatud küünlad.

KINO

Rezissöör: Alex-Andre Viik
Operaatorid: Alex-Andre Viik, Herman Aadamsoo
Kestus: 15 minutit

Esimesena läks peale “KINO”, mis on haipi tootnud juba viimased paar kuud. Videos olevate rulatajate arv oli päris suur, mille tõttu polnud peale Rain Lindemanni kellegil osa. Niiöelda segapudru montaazid, mis pole tingimata halb omadus. Rulatajalt-rulatajale üleminek sujus piisavalt hästi, et ei häirinud, kui ühe lauluga sai näidatud umbes 10 erinevat rulatajat. Võib-olla jättis ainult sellise tunde, et tahaks mõnda rulatajat rohkem näha, kui kolme trikki. Aga midagi pole teha! Materjali niisama maagiaga pole võimalik arvutisse avi failina võluda. Üldisemas perspektiivis oli “KINO”-l Stay Gold’ilik atmosfäärihõng. Ta oli piisavalt erinev, et mitte jätta muljet, et niisama oli maha kopeeritud Emerica tiimivideolt. Pigem oli tegu inspiratsiooniallikaga, mida rezissöör omas võtmes ära kasutas. Ainuke asi, mis häiris terve filmi ajal, oli liigne Vabaduse Väljaku materjal.


KuldTartu

Rezissöör: Art Odras
Kaamera: Art Odras
Kestus: 9 minutit 20 sekundit

Peale lühikest pausi sai hakata vaatama Tartust tulnud videot. Suur ootus, vähemalt minul, oli näha Jaan Suitsu materjali. Ehk ei ole ma väga kursis asjadega, aga ma pole selle tüübi materjali juba aastaid näinud. Et nüüd asi ebaaus ei oleks, siis tegelikult tahtsin ma kõiki skeboreid näha. Lihtsalt, Tartu poisid haipisid Jaani osa juba kuu varem üles, kui heade mõtete linna külastasime. Kokkuvõtvalt oli video mahe. Lühikese kestuse tõttu oli ta intensiivne ning niisama mula- ja artsuklipid jäid välja. Konkreetne rulatamine! Nüüd jääme kõik ootama, millal Raul teeb kickflipi trikiõpetuse…


RULKER

Rezisöör: Lauri Täht
Kaamera: Lauri Täht + sõbrad
Kestus: 17 minutit 8 sekundit

Õhtu “kardinad” oli Lauri Tähe debüütfilm “RULKER”. Videos osalevad mitmest erinevatest kruudest pärit Tallinna rulatajad, kes sõidavad segamini linnaosade kaupa. Idee tundub väga kohtlane olevat Tallinna linna suhtes, kus erinevad linnaosad või tsoonid on märkimisväärselt erinevad üksteiselt nii arhikektuuriliselt kui ka kultuuriliselt. Igaks juhuks küsisin Laurilt üle, millest tema teos räägib. Ta vastas mulle:

RULKER on kooslus rulatamisest, kultusfilmist Stalker ning Rukeli’st. Inspiratsioon on tulnud Venemaa kultusfilmist, kus Stalker siseneb kahe soovijaga tsooni. Minu filmis olime me kõik Tallinna erinevates
tsoonides. Loodetavasti andsin “stalkerlikud” algusevaated seda emotsiooni edasi. Kui ei, siis mis seal ikka. Lõpp peaks andma täieliku paralleeli Stalkeriga. Kultusfilmis ei minda “ruumi” kus kõik kõige sügavamad unistused täituvad, kuid minu filmis minnakse, ehk läheb üks inimene. Niiöelda minu unistuse täitumine. Aga jah, see kisub liiga isiklikuks. Kokkuvõttes on RULKER ainult teema, kõige tähtsam on ikkagi rulatamine ning minu soov näidata nägemata spotte ning rahulikumat ja minuarvates südamlikumat rulatamist. Ma ei tee teistsugust rulatamist maha, vaid just tahaksin seda niiöelda “striit STRIIT” rulatamist rohkem jäädvustada. Sellesuhtes oligi 3 rulafilmi näitamine haiglas väga hea kontseptsioon, sest kõik filmid olid erinevad!